YAZARKASALAR DEĞİŞİYOR

Dikkat, yeni pencerede açar PDFYazdır

Şu anda taslak aşamasında olan, ama birkaç güne kadar yayımlanacak Katma Değer Vergisi Mükelleflerinin Ödeme Kaydedici Cihaz Kullanmaları Mecburiyeti Hakkında Kanunla İlgili 69 Seri Nolu Tebliğe göre kullandığınız yazarkasalar değiştirilecek.


Bu tebliğle birlikte yayımlanacak olan “Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihazlar Teknik Klavuzu” ile birlikte Devlet, üretici firmalara benim istediğim gibi yazarkasa üretin.” diyor.


TEBLİĞ VE TEKNİK KLAVUZ NE DİYOR?


Teknik klavuz 16 sayfa. Yani gayet ayrıntılı hazırlanmış.


Yeni yazarkasalarda EFT-POS özelliği bulunacak. Yani kredi kartı işlemleri yazarkasa üzerinden yapılacak. Kredi kartını geçip, fiş kesmemek gibi bir lakaytlık yapılamayacak. Harici olarak kullanılacak POS cihazları da bu yazarkasaya bağlanacak.


Gelir İdaresi Başkanlığı’nın belirleyeceği kıstaslara göre, anlık ya da dönemsel olarak elektronik yolla Gelir İdaresi Başkanlığı Bilgi İşlem Merkezi’ne veri gönderebilecek ve Gelir İdaresi Başkanlığı’nca da erişilebilecek. Yani bu yazarkasalar internete bağlı olacak.


Sakladığınız ikinci nüsha rulolar falan yok. Yazarkasa fiş bilgileri direkt elektronik kayıt ünitesine yapılacak.


Ve bence en enteresan yönü. Yazarkasalarda GPS özelliği bulunacak ve IP numarasından yer tespiti yapılabilecek. (Bu özelliği ayrı bir yazı konusu yapmak gerekir. Çünkü önemli.)


MEVCUT YAZARKASALARIN DURUMU


Paniğe gerek yok. Bir geçiş süreci uygulanacak ve 31.12.2015 tarihini geçmemek üzere, mevcut yazarkasalarınızı mali hafızaları dolana kadar kullanabileceksiniz. Mali Hafızaları dolan yazarkasalarınıza yeni bir mali hafıza takılmayacak ve eski nesil yazarkasanız hurdaya ayrılacak. Yeni nesil yazarkasa satın alınacak.


Bunun tek istisnası şu: Faaliyetlerinde şu anda zaten seyyar EFT-POS cihazı kullanan mükellefler 01.10.2012 tarihinden itibaren yeni nesil yazarkasaları kullanmaya başlamak zorundalar. Bunun da sebebi, zaten seyyar EFT-POS cihazı kullanan işyerlerinin yeni nesil yazarkasa kullanmak için alt yapılarının hazır olması.


AKARYAKIT POMPALARINDAKİ YAZARKASALAR


Tebliğde bununla ilgili ayrıca bir bölüm bulunmasa da, teknik klavuzda akaryakıt pompalarında kullanılan ödeme kaydedici cihazlar için ayrıca bir teknik klavuz yayımlanacağı yazılı. Orada sanırım ayrıca araç tanıma sistemi ve plakayı direkt okutma ile ilgili de bir takım düzenlemeler hazırlanıp, yeni yazarkasalara entegre edilecek.


Uzun lafın kısası: Yazarkasalar değişecek. Her işletmeye internet masrafı gelecek. Bütün gün fiş kesmeyip akşam toplu fiş kesen bir işletmeye Gelir İdaresi Başkanlığı, “Gidin bakın niye hep böyle oluyor bu?” diyebilecek.

 

(*) Bu yazı, çeşitli değişiklik ve güncellemelerle Yeni İnebolu Gazetesi'nin 09.08.2012 tarih ve 896 sayılı nüshasında yayınlanmıştır.

YAZIYI ARKADAŞINA GÖNDER
Adınız:
Sizin E-posta Adresiniz:
Arkadaşınızın E-posta Adresi: